25.05.2021

Poznaj AGH

W związku z panującą epidemią, uroczyste zakończenie Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” zaplanowane na 11 czerwca 2021 r. zostaje przeniesione na 24 września 2021 r. Jeśli sytuacja pozwoli, zapraszamy laureatów i finalistów na stacjonarne  spotkanie, które odbędzie się w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wymogiem udziału w uroczystości będzie rejestracja uczestników spotkania w systemie e-Diament. Szczegóły zakończenia zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

1 czerwca br. rozpoczyna się rekrutacja kandydatów na studia w AGH. Uczestników Olimpiady serdecznie zapraszamy w mury naszej uczelni. Każdy z Was znajdzie coś dla siebie. AGH może wiele zaoferować, ale to Wy tworzycie Akademię Górniczo-Hutniczą i to Wy jako młodzi, przyszli uczeni będziecie odkrywać świat i jego tajemnice. Z naszej strony możemy zaoferować szeroki wachlarz kierunków oraz wykwalifikowaną doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną, która wtajemniczy Was w arkana wiedzy i nauki.

Dodatkowe atuty Akademii Górniczo-Hutniczej to przede wszystkim doskonała infrastruktura, nowoczesne laboratoria oraz baza sportowa i rekreacyjna.

Kampus AGH położony jest w centrum najpiękniejszego polskiego miasta – Krakowa, a jego powierzchnia wynosi 38 ha. Wszystkie Wydziały wraz z największym w Polsce Miasteczkiem Studenckim AGH oraz obiektami sportowymi tworzą zwarty kompleks, zlokalizowany w jednej dzielnicy miasta.

Uczelnia poprzez przyszłościowe kierunki studiów, zróżnicowaną i atrakcyjną dla studentów ofertę kształcenia, nowoczesne technologie, komercjalizację badań staje się „uniwersytetem przyszłości”.

W tym kierunku zmierzają obecnie najlepsze i najbardziej prestiżowe uczelnie świata.

Absolwenci Akademii dynamicznie rozwijają swoją karierę zawodową, doskonale odnajdując się w sektorze gospodarczym, przemysłowym czy badawczo-rozwojowym.

Uczelnia jest otwarta na współpracę wielokulturową i wielojęzyczną. Program Erasmus umożliwia wyjazdy studentów na zagraniczne uczelnie.

AGH współpracuje z licznymi uczelniami z całego świata. Stwarza studentom nowoczesne i przyjazne warunki studiowania oraz realizacji pasji. W naszej strukturze funkcjonuje blisko 30 organizacji studenckich oraz 140 kół naukowych.

Wśród wielu możliwości realizowania swoich pasji i wprowadzania w życie pomysłów jakie swoim studentom daje Uczelnia można wyróżnić kilka przykładów sukcesów naukowych w różnych dziedzinach:

• Studenci z Zespołu Space Systems AGH zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge. Młodzi konstruktorzy pokonali 20 zespołów z całego świata. Autonomiczny pojazd oceniany był w 4 konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleb. Na filmie widzimy studentów przy pracy nad robotem w laboratorium i w czasie prób terenowych.
  • Naukowcy z AGH opracowali nowatorskie urządzenie do stymulacji mięśni i rehabilitacji kręgosłupa. Ten prototyp to stelaż z systemem pasów, pozwalający na podwieszenie pacjenta i wymuszanie przez siłowniki ruchów ciała w trzech płaszczyznach. Aparat sterowany jest komputerowo, co pozwala na wprowadzenie oprogramowania pracy siłowników, a co za tym idzie ruchów ciała w zależności od typu schorzenia pacjenta.
  • Aktywna osłona przeciwsłoneczna, mająca zastosowanie w budownictwie (Inteligentna fasada) to kolejna technologia stworzona w AGH. Automatycznie sterowana zmienia kształt, dostosowując się do wymogów architektonicznych. W zależności od warunków klimatycznych zasłania – częściowo lub w całości - budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zastosowanie tego rozwiązania skutkuje zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej na klimatyzację.

Akademia może pochwalić się także uzyskanym w 2019 r. prestiżowym statusem uczelni badawczej . Dla studentów oznacza to m.in. możliwość skorzystania z „badawczej ścieżki kształcenia”, dostęp do platformy intensywnych kursów e-learningowych z zakresu np. kompetencji miękkich, analityki danych, nauki i doskonalenia programowania, a ponadto udział w elitarnym kształceniu prowadzonym w małych grupach przez ekspertów (również zagranicznych) o światowej renomie.

W ponad 100-letniej historii AGH rodzą się nowe tradycje i pielęgnowane są istniejące.

Obrzędy górnicze w Polsce w XX wieku w znacznym stopniu kształtowane były przez absolwentów AGH. Jedną z kultywowanych do dziś tradycji są karczmy piwne, w których naukowcy z uczelni spotykają się przy kuflu. Coroczne biesiady grup pracowników AGH zapoczątkowały wiele pomysłów i innowacji. W duchu tej tradycji, na początku 2020 roku, na polskiej uczelni uruchomiono pierwszy browar górniczo-hutniczy, w którym produkowane są piwa rzemieślnicze.

Jedną z nowych tradycji są również Dni Hoborskiego „Święto Nauk Ścisłych”. Wydarzenie to popularyzuje nauki ścisłe oraz upowszechnia pracę naukowców w otoczeniu przedsiębiorców jako potencjalnych pracodawców dla naszych absolwentów, a w szczególności szeroko rozumianych nauk ścisłych – matematyki, fizyki i chemii . Studenci mający zainteresowania muzyczne poprzez dołączenie do Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, mogą wziąć czynny udział w koncercie z cyklu Melodie Nauki uświetniającym to ważne wydarzenie.

„AGH to szczególne miejsce z niezwykłą atmosferą, w którym powstają nowe idee, rodzą się sukcesy oraz przyjaźnie na całe życie”.

Serdecznie zapraszamy na AGH!